Ezek a hőszivattyú fűtés előnyei és hátrányai
A hőszivattyús fűtés egyre népszerűbb választás, hiszen gazdaságosan, de kimagasló hatásfokkal teremthetünk ideális hőmérsékletet otthonunkban. Milyen típusú hőszivattyúk segíthetnek ebben, és milyen előnyökre vagy éppen hátrányokra számíthatunk? Alábbi cikkünkben részletesen is bemutatjuk a legfontosabb tudnivalókat!
Hogyan működnek a hőszivattyús rendszerek?
A hőszivattyúk működése a hűtőszekrényekéhez hasonlítható, azonban a szivattyúk inverz módon dolgoznak. A hőszivattyúk a nyomáskülönbséget használják ki a hő elvonásához, majd szállítják azt egyik helyről a másikra. A klímás fűtéssel ellentétben a hőszivattyú nem magát a helyiséget, hanem a közvetítő anyagot fűti. Ez a közvetítő anyag pedig a fűtési rendszer típusától függően a falban vagy a padlóban keringve melegíti a szobákat.
A hőszivattyús fűtés napelemmel is használható?
Igen, aminek köszönhetően akár teljesen nullára is csökkentheti a villanyszámlát. Így még ma is érdemes lehet napelemes rendszer telepítésébe fektetnie, hiszen télen fűtésre, nyáron pedig hűtésre is használhatja a napkollektorok által megtermelt energiát. Ezzel otthona valóban zöld és energiatakarékos lehet, hosszú távon pedig rengeteget spórolhat a villanyszámlával kapcsolatos kiadásain.
Milyen hőszivattyús fűtési rendszerek közül választhat?
Az alábbiakban bemutatjuk a legnépszerűbbeket, illetve azok előnyeit és hátrányait is.
Levegő-víz hőszivattyú
Ez a hőszivattyúk leggyakrabban használatos típusa, amely a levegőből nyert hővel (energiával) melegíti a fel a vizet. Legfontosabb ismérve, hogy bárhol használható. Működési elvét tekintve a szivattyú első lépésben beszívja a vizet, ami után végül a hőcserélőn keresztül vezeti ki a lehűtött vizet a környezetbe.
A kategórián belül léteznek monoblokk és split rendszerek is. A különbség abban rejlik, hogy a split rendszerek beltéri és kültéri egységgel is rendelkeznek, a monoblokkos hőszivattyúk viszont egyikkel sem.
Előnyei
-
Nehézség nélkül, rövid idő alatt telepíthető. Mivel levegő mindenhol található, ezért a levegő-víz hőszivattyúk telepítése nem igényel földmunkát és fúrást, illetve kútásást sem. Ha az épületben már dolgozik fűtési rendszer, akkor a hőszivattyú 1-2 nap alatt üzembe helyezhető.
-
Kevés karbantartást igényel. A hőszivattyút a telepítése után évente csupán 1 alkalommal érdemes szakember segítségével ellenőrizni. Így biztosan nem kell sokat költeni a szivattyú karbantartására, aminek köszönhetően a kiadásai sem emelkednek magasra.
-
Akár fűtési rendszer nélkül is működik. Ugyan a legtöbb esetben a hőszivattyút a magas fokú hatékonysága miatt már meglévő fűtési rendszerhez használják, de ha a hőmérséklet kb. 10 fok feletti egy adott időszakban, akkor akár önállóan is használható a berendezés.
Hátrányai
-
Teljesítménye leginkább a kinti hőmérséklettől függ. Hazánkban az évi átlaghőmérséklet közepesnek, tehát nem túl magasnak, de nem is túl alacsonynak tekinthető. Bizonyos időszakokban – például a hideg téli hetekben – az energiafogyasztás jelentősen megnőhet, amely a kedvezőbb időjárás visszatérését követően térhet vissza az átlagosra. Ezzel mindenképp számolni kell.
-
Radiátoros fűtéshez nem ajánlott. A levegő-víz típusú hőszivattyú inkább az alacsonyabb hőmérsékletű felületek fűtéséhez ideális választás. Elsősorban tehát padlófűtéshez vagy mennyezeti, esetleg falba épített fűtési rendszerhez célszerű alkalmazni.
Levegő-levegő hőszivattyú
A korszerű levegő-levegő hőszivattyúk már mind inverteresek, és még az igazán hideg (-25 Celsius-fokos) hőmérséklet sem okoz számukra gondot. A hőt természetesen a levegőből nyerik ki, a hazánkban is népszerű légkondicionáló berendezésektől pedig jóval hatékonyabb működést biztosítanak. Téli fűtésre és nyári hűtésre egyaránt népszerű választások.
Előnyei
-
Gyorsan telepíthető. A szivattyú akár egyetlen nap alatt telepíthető és üzembe helyezhető, így biztosan nem kell majd hosszú napokat várni a használatához. A telepítés akkor igényelhet néhány órával több időt, ha több beltéri egységre is szüksége lenne.
-
Pénztárcabarát áron elérhető. Pontosan emiatt választják olyan sokan hazánkban is, hiszen már kedvező áron és alacsony telepítési költséggel is szert lehet tenni egy levegő-levegő alapú hőszivattyúra. Kínálatunkban számos hőszivattyút talál, az olcsóbb típusoktól kezdve egészen a csúcsminőségű darabokig.
-
Könnyedén karbantartható. Meghibásodás esetén az alkatrészek alacsony áron is megvásárolhatók, a szivattyút pedig évente egyszer tanácsos szakemberrel megnézetni. A kezelése pedig pillanatok alatt megtanulható, ami szintén fontos szempont lehet a választás során.
Hátrányai
-
Minimális zajjal jár a működése. A hőszivattyú használat közben valamelyest zúg, ami nem mindenki számára elfogadható. Azonban jellemzően néhány nap alatt hozzá lehet szokni, és vannak, akik kifejezetten szeretik is, ha van egy kis fehér zaj a háttérben.
-
A folytonos légmozgás irritálhatja a bőrt. A készülék szüntelenül fújja a meleg vagy éppen hideg levegőt, ami irritációt is okozhat a mindennapokban. Ha még több nap vagy hét sem sikerülne hozzászokni ehhez, akkor egy megfelelő beltéri egységgel orvosolhatja a problémát.
Víz-víz hőszivattyú
Otthonokban és kereskedelmi épületekben is használatos, a szivattyú pedig geotermikus energiát használ fel a fűtéshez és a melegvíz-előállításhoz. A rendszer tehát vízből kinyert hőenergiát használ. Azzal viszont számolni kell, hogy a víz-víz hőszivattyú üzemeltetéséhez mindig elegendő földterületet szükséges biztosítani, ha nem földszondás eszköz mellett döntünk. Azt is fontos megemlíteni, hogy a föld a geotermikus energiát kb. 90-100 méteres mélységig képes tárolni.
Előnyei
-
Kifejezetten költséghatékony az üzemeltetése. Habár a kezdeti, beruházási költségek magasabbak lehetnek, de a villanyszámlával kapcsolatos kiadások nagymértékben csökkenthetők. Ezen hőszivattyú esetén is a H-tarifával kell kalkulálni. Azonban a szivattyú akár napelemre is köthető, ha egyáltalán nem szeretne fizetni az áramért.
-
Magas hatásfokkal rendelkezik. A víz-víz alapú rendszer rendkívül megbízható hőszivattyús fűtést tesz lehetővé, hiszen a talajvíz hőmérséklete szinte alig ingadozik. Éppen ezért tartozik a legjobb hőszivattyús technológiák közé, és fűtésre, illetve hűtésre is teljes mértékben alkalmas.
-
Környezetbarát. A szivattyú csak minimálisan terheli a környezetet, zöldáram használata esetén pedig keresve sem találhatna megfelelőbb választást. Amennyiben zöld otthont tervez kialakítani, először a víz-víz hőszivattyú telepítésének lehetőségét célszerű számításba venni.
Hátrányai
-
Megfelelő minőségű talajvíz szükséges a használatához. Sajnos hazánkban a talajvíz számos helyen keményebb a kelleténél, ezért ez a hőszivattyú nem mindenhol használható. Rendelés előtt tehát mindenképp ki kell deríteni, hogy a talajvíz ideális-e a víz-víz szivattyú üzemeltetéséhez.
-
A talajvizet kötelező visszajuttatni a földbe. Ezt jogszabályok írják elő. A felhasznált víz visszajuttatása viszont némileg rontja a hatásfokot, ráadásul több energiát is igényel. Jellemzően egyetlen nyerő kútra legalább kettő nyelő kutat ajánlott kiépíteni, ami alaposan megemelheti a beruházási és fenntartási költségeket is.
Biztonságos hőszivattyúval fűteni?
Igen, ugyanis a hőszivattyúval történő fűtés során soha nem kell szén-monoxid-mérgezéstől vagy más veszélyforrástól tartania. Így minden egyes éjszaka nyugodtan aludhat a családjával, a hőszivattyú pedig még az igazán fogcsikorgató mínuszokban is tökéletesen felmelegíti otthonát. Ha teheti, gondoskodjon a hőszivattyú beszerzéséről és telepítéséről még a következő fűtésszezon beköszönte előtt.
A fentiekből jól látható, hogy miért is olyan közkedvelt már hazánkban is a hőszivattyús fűtés. Az Önnek és otthonának megfelelő hőszivattyú segítségével még a leghidegebb időszakokban is energiatakarékosan teremthet kellemes hőmérsékletet. Ha hőszivattyúval szeretne fűteni, de még nem tudja, hogy melyik berendezést lenne érdemes választania, vegye fel velünk bizalommal a kapcsolatot a 06-46-999-199-es telefonszámon, vagy írjon üzenetet az info@meleget.hu e-mail címünkre!