Ezek a legjobb páramentesítő készülékek 2025-ben!
A túl párás levegő egészségügyi és esztétikai szempontból is rendkívül veszélyes, hiszen a túlzottan párás otthoni légkör légzőszervi problémákat okozhat, illetve a jól látható penészgombák szaporodásának is tökéletes feltételeket teremt. Szerencsére párátlanító készülék használatával az otthoni levegő páratartalma mindig ideális (40-60% közötti) lehet. Azonban melyek a legjobb páramentesítők, és hogyan válasszon szakszerűen? Tartson velünk, cikkünkből kiderül!
Mi állhat a párás levegő hátterében?
Az alábbi okokat érdemes kiemelni:
A nyílászárók túlzottan szigetelnek
Ha az ajtók és ablakok modern szigetelése miatt otthona nem szellőzik megfelelően, a nedvesség bent reked, és fokozatosan növeli a páratartalmat. Ha az ajtók és ablakok szinte hermetikusan zárnak, akkor kizárólag a páramentesítő használata vagy a megfelelő szellőztetés csökkentheti a páratartalmat. Amíg nincs párátlanítója, célszerű napi 2-3 alkalommal 15 perc erejéig szellőztetni, lehetőleg kereszthuzatot teremteni, hogy minden helyiségbe friss levegő jusson.
Szellőztessen a fűtési szezonban is!
Ugyanis ekkor még párásabb lehet a levegő, különösen a főzések során keletkező és bent maradó gőz miatt. Azonban a meleg vízzel való zuhanyzás és fürdés is rengeteg párát termelhet, a nedvesség pedig azonnal lecsapódik a hideg felületeken. Ha még nincs páramentesítője, mindenképp nyissa ki az ablakokat és akár az ajtókat is pár óránként az ideális páratartalom elérése érdekében.
Víz jut a falakba
A falak vizesedése mögött többek között rossz tetőszigetelés vagy tönkrement ablakszigetelés is állhat. Érkezzen bárhonnan is a nedvesség, a helyiség dohos, a levegő pedig párás lesz. Sajnos a sérült vakolat leverése és az újravakolás nem oldja meg a problémát, hiszen a fal továbbra is nedvesedni fog, ha a régi szigetelés marad a helyén. Ilyen esetben tanácsos szakember segítségével kideríteni a vizesedés okát, aminek kezelésével megszüntethető a párásodás és a penészedés is.
Milyen típusú páramentesítők közül választhat?
-
Abszorpciós. Ezek a kedvező áron elérhető párátlanítók nem elektromos készülékek, hanem olyan eldobható páramentesítők, amelyek áramforrás helyett tabletták vagy gélek segítségével szívják magukba a nedvességet. A pára egy gyűjtőedénybe csepeg, és a további használatához mindig újabb tablettát vagy gélt kell vásárolni. Az abszorpciós párátlanítók leginkább kisebb helyiségekben – WC-ben vagy lomosban – működhetnek jól.
-
Adszorpciós. Az otthoni levegőben található pára megkötésére vízmegkötő képességgel bíró anyagokat használnak. Az adszorpciós páramentesítők remek választások pincékbe és garázsokba is, hiszen jól bírják a hideget. Már kisebb helyiségekből is képesek akár napi több liter vizet is megkötni – ezt sokan el sem tudják képzelni addig, amíg ki nem próbálnak egy ilyen készüléket.
-
Kondenzációs. A kondenzációs páramentesítők természetes módon szabadítják meg a levegőt a vízgőztől. Ezeket a párátlanítókat elsősorban szobahőmérsékletű helyiségekbe ajánljuk, hiszen a hideg levegőben már jelentősen csökken a teljesítményük. Azonban a nappaliba vagy a hálószobába, és minden 20 Celsius-fok körüli szobába elsőrangú választások. Működésük csendes, hiszen nem dolgozik bennük kompresszor.
Milyen tulajdonságokkal rendelkeznek a legmegbízhatóbb párátlanítók?
Ismerje meg a legfontosabbakat!
24 óra alatt több liter nedvességet is képesek eltávolítani a levegőből
A párátlanítási teljesítmény jelzi, hogy a párátlanító 24 óra alatt hány liter nedvességet tud a beltéri levegőből eltávolítani. Erre a műszaki jellemzőre párátlanítási sebesség vagy párátlanítási kapacitás néven is hivatkoznak. A professzionális páramentesítők 1 nap alatt akár 40 liter nedvességet is “kicsavarnak” a levegőből, az átlagos típusok pedig kb. 5-10 litert képesek eltávolítani – utóbbiak jellemzően 20-30 nm2-s helyiségekbe ajánlottak.
A készülék kiválasztása során fontos figyelembe venni a párátlanító méretét is. Ugyanis minél nagyobb a teljesítmény, annál nagyobb a tartály mérete is, aminek következtében a készülék elhelyezése is kihívást jelenthet. Szerencsére az átlagos teljesítményű páramentesítők akár a sarokban is kényelmesen elférnek.
Hatékony légkeringést biztosítanak
Levegőteljesítmény alatt azt értjük, hogy a páramentesítő ventilátora hány köbméter (m3) levegőt tud áthajtani a készüléken egy óra leforgása alatt. Az ideális levegőteljesítmény az adott helyiség kétszerese, de inkább háromszorosa kell, hogy legyen. Tehát egy 30 m2-s szobába 90 m3/h teljesítményű páramentesítőt tanácsos választani. Ellenkező esetben, ha a levegőteljesítmény alacsonyabb a kelleténél, a helyiség továbbra is párás maradhat.
Kellően nagy a víztartályuk
Egy átlagos háztartásba 1-5-7 literes víztartállyal felszerelt páramentesítőt kifizetődő beszerezni. A nagyobb tartály kényelmesebb használatot jelent, hiszen nem kell naponta kiönteni belőle a vizet, hanem elegendő lehet csak 2-3 naponta ellenőrizni a tartály telítettségét. Ennek köszönhetően megelőzhető a túltöltés is, tehát a páramentesítőben biztosan nem keletkezik kár, ha 1-2 napig nem figyel a tartály telítettségére.
Könnyen használhatók
A legjobb páramentesítők automatikusan működnek, azaz elég csak bekapcsolni őket, és már teszik is a dolgukat. A beépített páramérők folyamatosan monitorozzák a beltéri levegő páratartalmát, a gép pedig azonnal működésbe lendül, ha a páratartalom túl magas lenne. Természetesen kézi szabályozásra is lehetőség nyílik, így beállíthatja, hogy az otthoni levegő páratartalma legfeljebb 40, 50 vagy éppen 60%-os legyen.
Milyen funkciók könnyítik meg a használatot?
-
Teljesítményfokozat kiválasztása
-
Automatikus be- és kikapcsolás
-
Időzített be- és kikapcsolás
-
Ionizátor használata
-
Ruhaszárító funkció
-
WiFi csatlakozás
-
Telefonos vezérlés
Energiatakarékosak
Két hasonló teljesítményű páramentesítő között egészen nagy különbség is lehet a fogyasztást tekintve. Ha teheti, mindenképpen “A” energiaosztályú párátlanítót vásároljon, hiszen így már rövid távon is sokat spórolhat a villanyszámlákon. Webáruházunk páramentesítő kínálatában számos energiatakarékos készüléket talál. Rendelés előtt ellenőrizze a napi kapacitást és a WiFi csatlakozási lehetőséget, illetve a további, Önnek fontos funkciókat is.
Melyek a legjobb páramentesítő készülékek?
Ha igazán jó teljesítményű és energiahatékony párátlanítót keres, akkor az alábbi márkák termékei közül célszerű választani:
-
Carrier
-
Fisher
-
Gree
-
Haier
-
Nord
A “legjobb párátlanító” pedig mindig az, amelyik az Ön igényeinek maradéktalanul megfelel. Itt a korábban bemutatott műszaki jellemzőket érdemes számításba venni, hiszen például egy kisebb szobába nem feltétlenül kell 40 l/nap páramentesítést biztosító készüléket venni.
Mutatunk néhány konkrét terméket!
-
Fisher F-DRY202AE4-I. 3 literes tartályával és 20 literes napi kapacitásával még az egészen magas páratartalmú szobákat is hatékonyan páramentesíti. Görgős lábakkal és elpárologtató fagyvédelemmel, illetve kompresszor védelemmel egyaránt rendelkezik. WiFi-re is csatlakoztatható, így telefonról is egyszerűen vezérelhető a hivatalos applikáció segítségével.
-
Haier AG16BB1TAA. Ez a 2 literes víztartállyal felszerelt páramentesítő napi 15 liternyi nedvességet képes eltávolítani a levegőből. Kompakt kialakításának köszönhetően kis helyen is elfér, és önbeálló görgőkkel is rendelkezik. A tartály megtelése esetén pedig azonnal riasztást küld. Kifejezetten ajánlott kisebb, kb. 30-40 nm2-es helyiségekbe.
-
Gree GDN20AV-K5EBA1A Daisy. 4 literes tartályának és 20 literes napi kapacitásának köszönhetően még a kifejezetten magas páratartalmú, kb. 28 m2-es helyiségekbe is elsőrangú választás. Alacsony zajszintje és az “A” energiaosztályú besorolása pedig még vonzóbbá teszi a Gree új páramentesítőjét.
-
Carrier Nextgen III CDP-30Q7. A Carrier csúcskategóriás párátlanítója naponta 30 liter nedvességet távolít el a beltéri levegőből, a víz tárolásáról pedig egy 3 literes tartály gondoskodik. A páratartalmat 35% és 85% között bármilyen szintre beállíthatja, az aktív WiFi kapcsolattal pedig távolról is vezérelheti a készüléket, amihez csupán internetkapcsolat szükséges.
Ha még nem tudja, hogy melyik lenne az Ön céljainak leginkább megfelelő páramentesítő, keressen minket bizalommal személyesen, hívjon a 06 46 999 199-es telefonszámon, vagy írjon üzenetet az info@meleget.hu e-mail címünkre!