Páramentesítés

Miért fontos a páramentesítés, és hogyan tehetünk érte? 

Otthonunk levegőjének minősége alapvető hatással van az életminőségünkre. A túlzott páratartalom számos esetben vezet légzőszervi megbetegedések, allergia kialakulásához, de a folyamatos nedvesség számos egyéb, komolyabb egészségügyi problémát is előidézhet. A magas páratartalom ugyanis kedvező feltételeket teremt a penészgombák, a poratkák és más allergének szaporodásához, ami különösen veszélyes lehet az asztmában és allergiában szenvedőkre nézve, az esztétikai problémákról már nem is beszélve, a helyzetet tehát érdemes orvosolni. De hogyan tehetjük ezt meg? Az alábbiakban kiderül. 

Miért alakul ki túlzott páratartalom?

A pára tulajdonképpen a levegőben megtalálható nedvesség, mely még a meleg, nyári időszakban is természetes jelenség. Bizonyos mértékig ez semmilyen problémát nem okoz, sőt, a száraz levegő káros hatásait – így a nyálkahártya kiszáradását és így a betegségekkel szembeni védelem csökkenését – is képes ellensúlyozni, nagyobb mennyiségben azonban, ahogy ezt a későbbiekben láthatjuk majd, akár komoly egészségügyi gondokat is előidézhet.

Azt valószínűleg mindannyian megtapasztaltuk már, hogy a meleg időszakban a szabadban, egy nagyobb esőzést követően a levegő fülledt, nehéz – ezt a párolgó nedvesség, a pára idézi elő. Az időjárás viszontagságai ellen otthonunkban azonban védve vagyunk, hogy lehetséges tehát az, hogy időnként itt is problémát okozhat a pára? 

A párásodás okai otthonunkban 

Alapvetően a kinti pára mennyisége is befolyásolja a lakás nedvességtartalmát, ezt azonban számos hétköznapi tevékenységgel fokozhatjuk, sőt, időnként az otthonunkkal kapcsolatos szerkezeti problémák is előidézhetik ezt a helyzetet. 

Már a lakásban végzett mindennapos háztartási tevékenységek is előidézhetik a páraszint emelkedését: egy ember egy napon átlagosan 4 liternyi vízpárát termel a zuhanyzás, a fürdés, a felmosás, a mosogatás vagy éppen a mosás és teregetés során, de kisebb mennyiségben a létezésünk, így a lélegzés vagy az izzadás is párát termel. 

Egy nem megfelelő szigeteléssel ellátott épület vagy valamilyen mechanikai sérülés esetében a falba szivárgó víz is párologni kezdhet, különösen az esős időszakban, amikor a nedvesség a hideg, száraz területek felé igyekszik eljutni. Szintén a rossz szigetelés vezethet oda, hogy a falakban hőhidak, hideg felületek jelennek meg, ahol a pára könnyen kicsapódhat. Egy rosszul megépített aljzaton keresztül is behatolhat a falakba a nedvesség, és természetesen egy sérült vízvezeték következtében szivárgó víz is előidézheti ezt a jelenséget.

Nem csupán a szigetelés hiánya, hanem annak túlságosan magas foka is a pára megjelenéséhez vezethet, a hideg időszakban ugyanis a lehűlt falfelületeken lecsapódhat a magasabb belső hőmérséklet következtében kialakuló nedvesség – különösen igaz ez akkor, ha nem figyelünk oda a rendszeres szellőztetésre. 

Végül szót kell ejteni arról, hogy akár a fűtési rendszer nem megfelelő használata is párásodáshoz vezethet, amennyiben a különböző helyiségek belső hőmérséklete között jelentős különbségek mutatkoznak. 

A túlzott páratartalom következményei

Bár a magas páratartalom bizonyos esetekben komoly előnyökkel is együtt jár a szervezetünkre nézve – gondoljunk csak a szauna vagy a jakuzzi által előidézett környezetre –, ez csak akkor van így, ha ideiglenesen tesszük ki magunkat ennek a hatásnak; ha otthonunkban nap mint nap túlságosan párás levegőjű környezetben élünk, idővel számos kellemetlen hatást tapasztalhatunk. 

Az erre érzékenyek, így az asztmások vagy az idősebbek a magas páratartalmat akár fojtogatónak, nehéznek is érezhetik, ráadásul következtében akár légzési vagy keringési zavarok is felléphetnek. Ha ez nem lenne elég, ilyen környezetben sokan panaszkodnak orrdugulásra, szem- és bőrirritációra, köhögésre, izomgörcsökre is.

Mivel a páradús levegőt melegebbnek érezzük annak valódi hőmérsékleténél, egy ilyen szobában lassul a figyelem és a reakcióidő, nehezen tudunk koncentrálni és gyorsan elfáradunk, de akár fejfájást is tapasztalhatunk, ez pedig a munkára vagy a tanulásra, de a hétköznapi teendők elvégzésére is igen negatívan hathat. Ilyen környezetben a verejtékünk is lassabban párolog, ez is hozzájárul ahhoz, hogy a levegőt fülledtnek érezzük – mivel így az izzadás hűsítő hatása sem érvényesül úgy, a szervezetünk fokozott verejtékezéssel reagálhat, amire ha nem figyelünk oda, akár kiszáradáshoz is vezethet. 

A magas páratartalom hosszú távon a helyiségben elhelyezett bútorokat és egyéb kiegészítőket – különösen a fát és a fémet – is károsíthatja, de az elektronikus eszközök sincsenek biztonságban, hiszen a páralecsapódás akár rövidzárlatot is okozhat. 

Végül nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy a falakon kicsapódó nedvesség hozzájárul az atkák és a gombák megjelenéséhez és elszaporodásához – utóbbiak körébe pedig a penész is beletartozik. Ez az allergiások, asztmások egészségi állapotán sokat ronthat, de természetesen esztétikai szempontból sem szép látvány egy zöldes színű, penészes fal. A párás környezetben a baktériumok és a vírusok is könnyebben szaporodnak, így itt akár a különböző betegségeket is könnyebben elkaphatjuk a családtagjainktól. 

A páramentesítés módszerei 

Láthatjuk, hogy a pára nemcsak otthonunkra, de egészségünkre is veszélyes lehet, ezért ha azt tapasztaljuk, hogy otthonunk levegőjének nedvességtartalma túlságosan magas, érdemes felvennünk a harcot a párával szemben. Lássuk, milyen lehetőségeink vannak erre!

Kapcsoljuk be a fűtést vagy a légkondicionálót

Mind a lakás fűtése, mind a légkondi használata segíthet abban, hogy csökkentsük otthonunk páratartalmát – ez utóbbi eszköznek eredetileg éppen ez volt a funkciója. Ha tehát egy kicsit szárazabb levegőre vágyunk, kapcsoljuk be a berendezést; a legtöbb légkondicionáló kimondottan párátlanításra szolgáló programot is tartalmaz, így ilyenkor ez lehet a legjobb választás.

Szellőztessünk

Talán a legegyszerűbb megoldás, ami egyben a legfontosabb feladatunk is: még a téli hidegben se maradjon el a rendszeres szellőztetés, így nemcsak a lakás páratartalmát csökkenthetjük, de fel is frissíthetjük a beltéri levegőt, ami az egészségünk megőrzése és a közérzetünk szempontjából is igen fontos.

Használjuk a páraelszívót

A legtöbb konyha és fürdőszoba páraelszívóval is fel van szerelve, melyeket azonban nem használunk minden alkalommal. Főzés, zuhanyzás vagy fürdés közben kapcsoljuk be ezeket a szerkezeteket, és ha végeztünk, egy kicsit még működtessük őket, így elkerülhetjük a páratartalom további növekedését. 

Tisztálkodjunk hűvösebb vízben

Egy hideg, téli napon nincs is kellemesebb dolog egy hosszú, forró zuhanynál vagy fürdőnél, ez azonban természetesen jelentős páraképződéssel jár együtt. Persze nem arról van szó, hogy mostantól hideg vizet kell használnunk, de érdemes lehet néhány fokkal csökkenteni a fürdővíz hőmérsékletét, ha pedig végeztünk, egy alapos szellőztetéssel zárni a tisztálkodást, így jelentős mértékben csökkenthetjük a gőz mennyiségét. 

Teregessünk okosan

Sokak számára a mosást követő kötelező lépés a szárítógép használata, ha azonban nincs ilyen eszközünk, vagy jobban kedveljük a szabad levegőn száradt ruhák tapintását, fel kell készülnünk arra, hogy a lakás levegőjének páratartalma a hétvégi mosás során emelkedni fog. Ha ezt szeretnénk elkerülni, lehetőség szerint kültéren teregessünk, ha pedig erre nincs módunk, egyszerre csak egy adag ruhát szárítsunk: ha ezzel végeztünk, és kiszellőztettük a lakást, tegyük be a következő mosást, így csökkenthetjük a levegő nedvességtartalmát. 

Szerezzünk be egy párátlanítót

A fenti módszerek sokat segíthetnek abban, hogy időről időre csökkentsük a lakás páratartalmát, ha azonban tartós, igazán hatékony megoldásra vágyunk, érdemes lehet vásárolni egy párátlanító berendezést. Ezek az eszközök akár napi 20-40 literes teljesítményre is képesek, és energiatakarékosan távolítják el a párát otthonunkból, így ha gyakran tapasztalunk az ablak felületén megjelenő párás foltokat, érdemes beruházni egy párátlanítóra.

A Meleget.hu kínálatában elérhető párátlanítók amellett, hogy rendkívül hatékonyan és alacsony zajszinttel dolgoznak, még a lakás dekoratív kiegészítői is lehetnek, érdemes tehát megtekinteni a különböző modelleket.